Opony rowerowe 27

Motocykliści czy kierowcy rozmaitego typu aut znakomicie wiedzą, że żeby zdołać nasycać się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), należy go należycie przygotować. Sporo osób jednakże nie wykorzystuje identycznej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opona zwijana szosa duro

Chociaż rower to nie samochód ani motocykl, w związku z tym lista prac, jakie powinniśmy zrealizować w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go poprawnie naciągnąć. Dodatkowo należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz stereotypowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy spowodować, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W przypadku pęknięć czy też przesadnego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie pragniemy przecież, aby podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed główną przejażdżką warto spowodować luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Oprócz tego należałoby spowodować elementy oświetlenia – chcemy jakkolwiek być widoczni na drodze.

To podstawowa lista czynności, które wypada zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto także rower od początku do końca umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie prawidłowiej chroniony podczas całego sezonu.